Objednávky odesíláme ve všední dny v pondělí, úterý a středu. V případě objednání ve středu odpoledne a další zbylé dny v týdnu, budeme vaši objednávku expedovat z našeho e-shopu nejdříve v pondělí další týden, viz. sekce Důležité informace.

Stručné desatero k nejčastějším dotazům a ještě jedna otázka navíc

  1. Lze kudlanky odeslat jako zásilku?
  2. Jakou kudlanku si mám pořídit? Co je to L1, L2… co pre-subadultní, subadultní a adultní?
  3. Jak často a čím mám kudlanku krmit? Jak má být velký krmný hmyz?
  4. Jak pracovat s krmným hmyzem, jak ho uchovávat a jak se o něj starat?
  5. Pijí kudlanky vodu a mohou ovoce či zeleninu?
  6. Co vše potřebuji k chovu kudlanek? V čem je mohu chovat, čím mám vybavit chovnou nádobu, jaké mohu používat rostliny a potřebují kudlanky speciální osvětlení?
  7. Vydávají kudlanky nějaké zvuky, a jaké mají chování?
  8. Kudlance se utrhla nožička / kudlanka má zdeformované končetiny (křídla). Co mám dělat?
  9. Ootéka aneb našel / našla jsem u kudlanky zvláštní útvar?
  10. Narodily se mi kudlanky, co mám dělat?
  11. Našel / našla jsem kudlanku nábožnou (Mantis religiosa), mohu si ji nechat?

1. Lze kudlanky odeslat jako zásilku?

Ano. Dá se říct, že i zcela bez problémů. Ovšem vždy záleží na ohleduplnosti dopravy a doručovatele.

Podmínkou je předchozí připsání platby, kdy je záruka, že si zákazník již zaplacenou zásilku ve vlastním zájmu odebere a kudlankám se nic nestane při případném navrácení.. k čemuž z logiky věci nedochází.

Po připsání platby následně zásilku odesíláme a to pouze Českou poštou (která jako jediná umožňuje přepravu bezobratlých a rostlin) službou EMS, kdy je garance dodání v České republice následující den po podání zásilky. V chladném období s výhřevným sáčkem a naopak v létě je-li potřeba, tak s chladícím sáčkem. Více informací naleznete ve stránce Doprava a platby.

Logo Česká pošta - EMS

2. Jakou kudlanku si mám pořídit? Co je to L1, L2… co pre-subadultní, subadultní a adultní?

Začátečníkům se obecně doporučuje pořídit si kudlanku základního druhu od fáze svleku L4 a spíše samičku, jelikož se dožívá delšího věku než sameček. Další informace naleznete v této stránce.

L1, L2 atd. je označení počtu svleků kudlanky, vývojové fáze. Veškeré informace naleznete zde.

Dle mého úsudku u základních druhů nebývá zásadní problém a lze si pořídit i kudlanku již od L2 a těšit se z chovu od malinka. V případě nymf v L2 až L3 je lepší si pořídit pro jistotu více kusů, často bývají i za výhodnější ceny. Přírodní selekce se občas také děje - někdy nějaká kudlanka přeci jen odejde.

Stejně tak se nemusíte bát u základních druhů pořídit si pár či trio, které lze určit u některých druhů již v L3. I když není Vaším záměrem kudlanky pářit, uvidíte tak rozdílnost mezi samičkou a samečkem. V případě, že chcete kudlanky pářit a mít jistotu, že se Vám chov povede, tak se také doporučuje pořídit více kusů (párů či trií). Jsou i tací, kteří rádi chovají samečka, jelikož se jim prostě více líbí.


3. Jak často a čím mám kudlanku krmit? Jak má být velký krmný hmyz?

Vždy záleží na velikosti kudlanky a na její vývojové fázi. Více informací naleznete v kapitole Podrobněji o krmení kudlanek. Po vysvlečení se kudlanka tři až pět dní nekrmí a nechává se v klidu. Čím starší, tím delší pauza. Další informace o náročnosti při svleku kudlanek. To samé platí u dospělých kudlanek, když položí ootéku.

Při standardním krmení krmíme malinké kudlanky jednou za dva až tři dny. Ty starší jednou za tři až pět dní i déle - vždy podle velikosti zadečkuDospělé samičky krmíme jednou za týden až za deset dní, mouchami můžeme častěji. Samce i jednou za 14 dní. Překrmováním můžeme kudlance zkrátit život nebo ji dokonce i zabít, jelikož častým podáváním krmného hmyzu kudlanka rychleji roste - dříve bude dospělá, ale tím pádem se také dožije mnohem kratšího života.

Vždy je tedy důležité hlídat velikost zadečku.

My nabízíme ke kudlankám krmný hmyz (ten menší spolu s krmnou sadou), který vám vždy vybereme s ohledem na velikost a vývojovou fázi a také dle množství odebraných kudlanek.

Velikost krmného hmyzu by měla obecně dosahovat asi třetinové velikosti kudlanky - maximálně poloviční.

Aby vám kudlanky prosperovaly pokud možná co nejlépe, doporučuje se jim předkládat pestrou stravu, a proto jim nabízíme nejrůznější druhy krmného hmyzu. U některých druhů je to nezbytnou nutností.


4. Jak pracovat s krmným hmyzem, jak ho uchovávat a jak se o něj starat?

Menší hmyz sklepeme pomocí krmné sady a pohodlně dávkujeme kudlankám ze zkumavky. Ten větší přenášíme v prázdném kelímku a pomocí pinzety ho kudlance předložíme. Jak používat krmnou sadu a jak krmný hmyz uchovávat a starat se o něj je podrobně popsáno v sekci krmný hmyz. Není to žádná věda a nechceme-li krmný hmyz rozmnožovat, tak k uchovávání krmného hmyzu stačí bohatě teplota alespoň kolem 20°C a nízká vlhkost. Dejte si však pozor na plíseň.


5. Pijí kudlanky vodu a mohou ovoce či zeleninu?

Kudlanky musejí také pít, a proto se jim musí rosit stěny chovných nádob/terárií rozprašovačem nebo podat vodu jiným způsobem. Další informace o tom, co pijí kudlanky naleznete zde.

Některé druhy kudlanek mají rády i různé ovoce či zeleninu. Meloun je pro ně výtečnou pochoutkou.


6. Co vše potřebuji k chovu kudlanek? V čem je mohu chovat, čím mám vybavit chovnou nádobu, jaké mohu používat rostliny a potřebují kudlanky speciální osvětlení?

O kudlankách lze obecně říci, že se dají chovat při pokojové teplotě kolem 23°C a 50 % vlhkosti.

Někdo chová kudlanky i v pokoji volně na rostlinách. Vhodný je například rod Hierodula různých druhů, ale i Sphodromantis či Stagmatoptera. Doporučuji volně chovat samice tak od svleku L5. Samci jsou více neklidní.

V začátcích života kudlanek jsou pro jejich chov ideální speciálně upravené kelímky různých velikostí.

Když se kudlanka vysvleče do adultu (dospělosti), může se umístit například do terária, insektária či plastové ubikace. U nás používáme různé druhy epifytních rostlin. Jsou nejen ozdobou chovných nádob a terárií, ale slouží i k udržování klimatu. Dají se použít i jiné nechemicky ošetřované rostliny.

Jsou to dravci, takže je umístíme každou zvlášť.

K chovu kudlanek nabízíme i různé sety, které popisujeme v chovu kudlanek zde.

Kudlanky nemusí mít speciální osvětlení, ale musí mít dostatek denního světla na to, aby viděly na svou kořist a mohly si ji ulovit. Ovšem máte-li v teráriu rostliny, tak ty vyžadují ke svému růstu speciální osvětlení.


7. Vydávají kudlanky nějaké zvuky, a jaké mají chování?

Kudlanky žádné zvuky nevydávají. Jsou to tiší společníci, kteří jsou vůči člověku velice vnímaví. Dokonce rozpoznají konkrétní osobu. Jsou to bytosti, které se neustále něčemu učí, mají svou osobitou inteligenci. Mohou mít s člověkem až kamarádský vztah.

Většinu svého života stráví zavěšené hlavou dolů.


8. Kudlance se utrhla nožička / kudlanka má zdeformované končetiny (křídla). Co mám dělat?

Občas se stane, že má kudlanka zdeformované končetiny z důvodu špatného svleku. Lze jí krmit ručně z pinzety, dokud se nebude znovu svlékat, potom má totiž šanci, že po vysvléknutí bude opět v pořádku. To samé platí, když se jí utrhne nožička nebo tykadlo. Ale v dospělosti jí již nic nedoroste a ani se jí nesrovnají pokřivená křidélka či končetiny.

V době svleku a také hlavně před ním, je dobré udržovat o něco vyšší vlhkost, aby se kudlance podařilo lépe svléknout. Pozor na „speciální“ druhy! O náročnosti při svleku kudlanek naleznete zde.


9. Ootéka aneb našel / našla jsem u kudlanky zvláštní útvar?

Po určitém čase začne samička klást ootéku, ve které jsou uschována vajíčka. Tvar ootéky se liší podle druhu kudlanky. Za svůj život jich samička postupně naklade několik. Některé větší druhy jich zvládnou třeba i deset a více. Menší druhy méně, zhruba tak 2 - 5 ooték.

Aby se z ootéky vyklubala mláďátka, musí se samička spářit se samečkem.

Více informací naleznete v sekci ootéka, jejich ubikace a páření.


10. Narodily se mi kudlanky, co mám dělat?

Když už se stane, že se neplánovaně narodí nymfy kudlanek, je potřeba jim hned zařídit ubikaci (o tom, jak na ootéku a její ubikaci zde). Lehce rozprašovačem postříkat stěny (aby se neutopily) a nechat nymfy dva až tři dny v klidu. Teprve potom jim dát krmný hmyz. Mohlo by se totiž stát, že se kudlanky vystresují a uhynou, když jim předložíme krmný hmyz příliš brzy. Krmného hmyzu dáváme vždy dostatečné množství, aby ho v chovné nádobě bylo vždy dostatek a kudlanky se vzájemně nenapadaly. Jsou to dravci a kanibalismus u nich není nic výjimečného.

Po jednom či dvou svlecích, tedy když budou nymfy v L2 až v L3 kudlanky přendáme do jednotlivých 100 ml kelímků, které jsou uzpůsobeny k chovu. Přečtěte si kapitolu o tom, v čem chovat kudlanky.


11. Našel / našla jsem kudlanku nábožnou (Mantis religiosa), mohu si ji nechat?

Tyto, u nás žijící kudlanky, jsou chráněny zákonem a nesmí se z přírody odnášet.

Avšak když ji „najdete“ doma a necháte ji volně na rostlině, tak je stále svobodná. Krmit ji a pozorovat zakázané není a ještě ji tím v podzimním čase prodloužíte život. V případě, že to bude samička je pravděpodobné, že položí ootéku a jestli se pářila, tak se mohou vyklubat nymfy, které pak můžete vrátit na jaře či brzkém létě ven do přírody a přispět tak ke zdraví naší přírody.

Jak se o ootéku a o nymfy narozených kudlanek starat najdete zde.


Zajímá vás něco dalšího? Napište nám, rádi vám odpovíme

Máte nějaké otázky? Zodpovíme je. Prosíme o pečlivé vyplnění kontaktních údajů.

Nevyplňujte toto pole:

Zpět do obchodu